Psal se rok 2019 a informovat zákazníky formou SMS nám přišlo vcelku normální. V té době plno procesů v e-shopu bylo automatizovaných. Vznikala nová API propojovací rozhraní a můstky pro další automatické služby a systémy – např. oznámení o přijatých platbách, nové platební brány, api pro mobilní aplikaci aj.
Posílat informační SMS zákazníkům o průběhu realizace objednávky nám přišlo naprosto normální. Je to rychlý způsob, jak zákazníka informovat na zařízení, které má stále u sebe – na mobil, a zároveň si nemusí nikde nic instalovat nebo se registrovat v další komunikační službě.
Navíc SMSka mu prostě hned pípne. V době chytrých komunikátorů, chatbotů, Messengerů aj. to může znít divně, nicméně SMSky mají své místo v komunikaci zatím stejně nenahraditelné jako e-mail.
Jaké SMS brány jsme objevili?
Našli jsme mnoho SMS bran a služeb. A měly i možnost propojení přes API (různě složité). Ceny se lišily – od měsíčních tarifů v řádech stokorun až po cenu za odeslanou SMS. Obvyklé sazby byly od cca 0.79 Kč bez DPH za každou odeslanou zprávu navíc k ceně služby. Což sice nebylo tak hrozné, ale pro nás nevyhovující.
Proč nám to nevyhovovalo?
Chyběla nám možnost odpovědí na doručenou zprávu. Navíc – odesílané zprávy vůbec neodcházely z našeho čísla. Jsou to nějaká obecná info sms čísla, na která zákazník častokrát vůbec nemůže reagovat a odpovědět. Dá se to přirovnat k tomu, jako když vám přijde e-mail z adresy „neodpovidat@neconekde.cz“ a vy nemáte na zprávu jak reagovat.
A nebo ještě hůř – na takovou zprávu odpovíte aniž byste tušili, že příjemce si vaši zprávu ani nepřečte, protože mu to padá kamsi do mazacího koše e-mailů – tak typické u mnoha velkých firem, které mnohdy ani nepřipojí žádný kontakt, kam byste aspoň mohli jednoduše odpovědět nebo zavolat. A tak si touto vlastní „ochranou“, aby nemuseli dál komunikovat, se zákazníkem prakticky vytřou zadek… To prostě nechcete!
Co jsme tedy od SMS brány chtěli?
Více v dalším článku #3 Co jsme od SMS brány očekávali?